|
ارائه طرح تولید انرژی از ارتعاشات زمین توسط محققان ایرانی مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل
يكشنبه ، 28 بهمن 1386 ، 19:02


 

رئیس پژوهشگاه مواد و انرژی از ارائه طرح تبدیل ارتعاشات زمین به انرژی با فلزات هوشمند توسط محققان ایرانی خبر داد.

دکتر سید خطیب الاسلام صدر نژاد در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان این خبر افزود: فلزات هوشمند مواد حافظه داری هستند که از ضایعات انرژی جلوگیری می کنند و دارای کاربردهای بسیاری نیز هستند. در پروژه ای که تعریف شده قرار است این مواد در ساختمان ها به کار روند که ضمن جذب و خنثی سازی ارتعاشات زمین قادرند این ارتعاشات را به انرژی تبدیل کنند.

وی تامین آب آشامیدنی را از مسایل مهم دنیای امروز خواند و گفت: شیرین سازی آب آشامیدنی دارای تکنولوژی خاصی است که آمریکا با ساخت دستگاه تصفیه آب بوسیله "ممبران" توانسته به این فناوری دست یابد. در این زمینه، پژوهشگاه طرحی را در دست دارد تا بتواند به فناوری شیرین سازی آب شور دست یابد.

صدر نژاد نانو مواد، بیو مواد، انرژی های تجدید پذیر، سرامیک های پیشرفته و مواد نیمه هادی را از اولویت های پژوهشی پژوهشگاه مواد و انرژی ذکر کرد و گفت: مطالعه بر روی مواد هوشمند نیز از دیگر اولویت های این پژوهشگاه است.

رئیس پژوهشگاه مواد و انرژی از ایجاد دو پژوهشکده مواد نو و فلزات گران بها و کمیاب در این پژوهشگاه خبر داد و به مهر گفت: در پژوهشکده مواد نو در زمینه نانو مواد، بیو مواد و مواد هوشمند و در پژوهشکده فلزات گران بها و کمیاب در حوزه طلا، پلاتین، رودیوم و رنیوم و سوپر آلیاژها تحقیق و بررسی می شود.

طبق گفته صدرنژاد این دو پژوهشکده تا سال آینده افتتاح خواهد شد.