|
محققان کشور روش جدید تولید "نانو پودر آلومینای آلفا" را ابداع کردند مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل
دیدگاه ها - مصاحبه ها
شنبه ، 26 خرداد 1386 ، 18:58
روش جديد توليد نانو پودر آلومينای آلفا

g-a
 مصاحبه ايرنا با دکتر صدرنژاد در خصوص ابداعات اخیر محققین
در پژوهشگاه مواد و انرژی
۱۳۸۵

 
 
رييس پژوهشگاه مواد و انرژي كشور مستقر در كرج، از ابداع روش جديد براي توليد ساده و ارزان "نانو پودر آلومينای آلفا" در اين پژوهشگاه خبر داد.
 
 
"سيدخطيب‌الاسلام صدرنژاد" روز سه‌شنبه به خبرنگار ايرنا گفت: در اين روش محققان‌اين پژوهشگاه توانستند براي نخستين بار در جهان با استفاده‌از محلول سنتزي باير، نانو پودر آلومينا آلفا به دست آورند در حاليكه اين ماده پيشتر به روش هاي متفاوت نظير روش حرارتي و سل ژل توليد مي‌شود.
 
 
 
 
 
 
 
وي تاكيد كرد: مزيت اين روش كه مرحله آزمايشگاهي‌آن با موفقيت انجام شد، ارزان بودن مواداوليه مورد نياز توليد اين ماده است كه قيمت تمام شده آن در مرحله توليد انبوه مي‌تواند ‪۰بسیار ارزانتر باشد
 
 
 
 
 
 
به گفته وي، نانو پودر آلومينای الفا يك ماده صنعتي استراتژيك است كه در ساخت و تعمير قطعات حساس صنعتي، ابزار مهندسي، صنايع نفت، پتروشيمي، انرژي، كامپوزيت ها، مواد ضد سايش، كاتاليست‌هاي موتور خودرو و نيز براي جلوگيري از آلودگي محيط زيست كاربرد فراوان دارد.
 
diffraction
 
 
 
 
 
 
 
وي خاطرنشان كرد: در اجراي طرح تبديل نانو پودر آلوميناي گاما به نانو پودر آلوميناي آلفاي بسیار متخلخل، با استفاده از محلول سنتزي و تابش اشعه الكترون پنج نفر از محققان اين پژوهشگاه مدت نه ماه وقت صرف كردند.
 
 
 
 
 
 
 
صدرنژاد كه خود سرپرستي اين گروه تحقيقاتي را بر عهده داشته‌است، افزود: نتايج تحقيقاتي اين شيوه ابداعي در معتبرترين مجله‌هاي علمي و پژوهشي جهان موسوم به آی-اس-آی و ديگر نشريه‌هاي مشابه به چاپ رسيده است.
 
 
 
 
وي بدون ذكر رقم يادآور شد: توليد انبوه اين ماده صنعتي به سرمايه‌گذاري و يك تا دو سال وقت نياز دارد.
 
 
 
 
 
 
 
وي تصريح كرد: چون نانو پودر آلوميناي الفا يك ماده استراتژيك در جهان بشمار مي‌رود و ممكن است ديگر كشورها آن را به راحتي در اختيار ما قرار ندهند، توليد اين ماده در داخل كشور بسيار واجد اهميت است.
 
 
 
 
 
 
 
پژوهشگاه مواد و انرژی در سال ۱۳۵۰ با نام ‪ مرکز خواص مواد در دانشگاه صنعتی شریف آغاز بکار کرد و در سال ۱۳۶۵ با نام مرکز خواص و کاربرد مواد و نیرو به مشکین دشت کرج منتقل شد و در سال ۱۳۷۲ به پژوهشگاه مواد و انرژی تغییر نام یافت.
 
 
 
این پژوهشگاه اکنون دارای ۲۱ بخش آزمایشگاهی در زمینه‌های مواد نیمه هادی و سرامیک و همچنین انرژی‌های تجدید پذیر است. پژوهشگاه دارای آزمایشگاه الکتروشیمی، پایلوت سرامیک و واحد ساخت تجهیزات آزمایشگاهی است.